Bursaname - Aziz Nesin'in Bursası

We'd love your help. Let us know what's wrong with this preview of Bursaname Aziz Nesin'in Bursası by Aziz Nesin. Aziz Nesin was a Turkish humorist and author of more than 100 books.

Responsive image
YAZAR
Aziz Nesin
DOSYA BOYUTU
8,16 MB
YAYIN TARIHI
2015
DIL
Türkçe
ISBN
9786054883868

Bursaname - Aziz Nesin'in Bursası harika bir kitap. Bu kitabın yazarı Aziz Nesin. mobilityweekbg.com'ye kaydolun ve Aziz Nesin'den Bursaname - Aziz Nesin'in Bursası kitabını ve diğer kitapları ücretsiz olarak indirin.


Yayın hayatına 1946 yılında başlayan Markopaşa, tek parti döneminin en önemli muhalefetodaklarından biridir. Sadece mizah değil, Aziz Nesin'in deyimiyle, "bir kavga gazetesidir." Defalarca kapatılıp farklı adlarla tekrar açılırken, kadrosunda yer alan Aziz Nesin, Sabahattin Ali, Halûk Yetiş, Mustafa Mim Uykusuz, Rıfat Ilgaz gibi isimler soruşturmalarauğrar, hapis ve sürgün cezalarıyla yüz yüze gelirler.Amerika'nın ekonomik ve dolayısıyla politik etkisini, Türkiye üzerinde yeni göstermeye başladığı günlerdir. Mizah yoluyla muhalefetin yetersiz kaldığını düşünen Aziz Nesin, o günkü araçları Marshall Planı ve Truman Doktrini olan 'modern emperyalizm'e karşı Nereye Gidiyoruz? kitapçığını kaleme alır. Kitapçık henüz basılmadan, Nesin tutuklanır.Markopaşa muhalefetinin bedelini ödeyecektir. Ceza yasasından madde uydurulur, matbaa işçilerinden sahte tanık yaratılır. Nesin, kimsenin okumadığı bir kitapçık yüzünden ilkin hapse, sonra da Bursa'ya sürgüne gönderilir. Nesin'in sürgünden döndüğü günlerde, Sabahattin Ali faili meçhul bir cinayete kurban gidecektir. Ne hapis ne de sürgün Nesin'i yıldırır. Sürgün günlerinde yazdığı 'Bursanâme'de, küçükten büyüğe tüm iktidar odaklarını eleştirmekten geri durmadığı görülür. İnsanların konuşmaktan bile korktuğu, ağır bir yalnızlık ve yoksulluk içindeki yazar, mizahtan ve muhalefetten vazgeçmeyecektir.Yazılmamış Özyaşamöyküsü'ne yeni bir kitap eklemenin heyecanıyla... (Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 80Baskı Yılı: 2015Dili: TürkçeYayınevi: Nesin Yayınevi 


STOKTA YOK. Aziz Nesin'in Bursası Bursaname. Yazılmamış Özyaşamöyküsü. Nesin Yayınevi , Kasım 2015. Özyaşamöyküsü [TÜR]. BENZER KONULAR.